Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2010

Euroelague 2010 - Top 16- week 2 - Gameday 2 : Μεγάλη νίκη του Μαρουσίου επί του Παναθηναϊκού !

Euroleague 2010
- Top 16 - Week 2 :
Τσιμπόνα - Κάχα Λαμποράλ 75-78 (4-2-10) highlights

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 2 : Μακάμπι - Ρεάλ Μαδρίτης 81-76 (4-2-10) highlights

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 2 : Mαρούσι - Παναθηναϊκός 80-78 (4-2-10) highlights

Απίστευτο φινάλε είχε η αναμέτρηση της Τσιμπόνα με την Κάχα Λαμποράλ στη Χάλα "Ντράζεν Πέτροβιτς". Εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα η οποία επιβλήθηκε με 75-78, ενώ στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 41-33. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στους ομίλους του ΤΟΠ-16 που στερήθηκαν τις υπηρεσίες των Σπλίτερ και Μπάρατς οι οποίοι είναι τραυματίες. Στα τελευταία δύο λεπτά το ματς θύμισε έντονα ρώσικη ρουλέτα. Με τρίποντο του Μαρκ Ίνγκλις ο ισπανικός σύλλογος προηγήθηκε με 69-71 για να ακολουθήσουν δύο καλάθια του Μαρκ Τόμας που ανέτρεψαν το σκηνικό αφού η Τσιμπόνα πέρασε μπροστά με 73-71. Ένα τρίποντο του Μίρσα Τελέτοβιτς στα ογδόντα δευτερόλεπτα και δύο βολές του Μαρκ Ίνγκλις στα 21 δεύτερα έφεραν και πάλι την Κάχα Λαμποράλ σε θέση ισχύος (73-76). Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα… Με δύο βολές του Τόμας (19 δεύτερα) μείωσαν σε 75-76, στη συνέχεια πίεσαν τον Ρίμπας στην επαναφορά και οι διαιτητές έδωσαν τζάμπολ. Το βελάκι έδειχνε Τσιμπόνα η οποία είχε μπροστά της 17 δεύτερα για να πάρει τη νίκη. Όμως ο Ραντόσεβιτς αστόχησε σε λέι απ, ενώ ούτε ο Τόμας βρήκε στόχο στο φόλοου που επιχείρησε με αποτέλεσμα να πάρει το ριμπάουντ ο Ίνγκλις να τρέξει στον αιφνιδιασμό και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Ελιγιάου που "έγραψε" το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν ένα κουβάρι για να πανηγυρίσουν την επιτυχία τους, ενώ οι γηπεδούχοι τραβούσαν τα μαλλιά τους.

Ματ στη "Βασίλισσα" από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Πίνι Γκέρσον "έριξε" στο καναβάτσο τη Ρεάλ Μαδρίτης του Ετόρε Μεσίνα (81-76), εξασφαλίζοντας συγχρόνως το πρώτο της ροζ φύλλο στο πλαίσιο του ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκα. Έτσι, λοιπόν, όλες οι ομάδες του συγκεκριμένου ομίλου ισοβαθμούν με τρεις πόντους. Οι γηπεδούχοι, ουσιαστικά, απειλήθηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο οπότε το σκορ ήταν 18-18. Στη συνέχεια επέβαλαν το ρυθμό τους και με ηγέτη τον Άλαν Άντερσον, που αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 41-34. Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν με τρίποντο του Γιάριτς μείωσε σε 78-74, αλλά η απάντηση του Πέρκινς με τον ίδιο τρόπο, στο τελευταίο λεπτό, της… έκοψε τα φτερά (81-74)

Τσιμπόνα - Κάχα Λαμποράλ 75-78
Τα δεκάλεπτα: 23-23, 41-33 (ημίχρονο), 60-58, 75-78
ΤΣΙΜΠΟΝΑ: Γκόρντον 19 (9 ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 3, Τρόχα, Ραντόσεβιτς 5, Βούκουσιτς 3, Άντριτς 13 (1/1 τρ.), Ζούμπσιτς 2, Ούντριχ 8, Τόμας 22 (2/8 τρ.)
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ: Ρίμπας 3, Ντιν, Ουριάρτε, Σιγκλετέρι, Χουέρτας 6, Ελιγιάου 22 (10 ριμπ.), Τελέτοβιτς 16 (3/8 τρ.), Σαν Εμετέριο 4, Ίνγκλις 17 (4/5 τρ.), Χέρμαν 10, Όλεσον
Μακάμπι - Ρεάλ Μαδρίτης 81-76
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 41-34 (ημίχρονο), 64-54, 81-76
ΜΑΚΑΜΠΙ: Βισνιέφσκι 2, Πέρκινς 7 (1/3 τρ.), Γκριν 1, Πνίνι 2, Άντερσον 20 (1/3 τρ.), Λάσμε 8, Εϊντσον 18 (2/5 τρ.), Μπλούθενταλ 9 (1/5 τρ.), Φίσερ 14.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Τόμιτς 6, Πριγκιόνι 5 (1/6 τρ.), Χάνσεν, Ντ. Λαβρίνοβιτς 13, Γιάριτς 9 (2/6 τρ.), Καουκένας 17, Βελίτσκοβιτς 9 (1/3 τρ.), Μπούλοκ, Λιούλ 5 (1/6 τρ.), Γκαρμπαχόσα 12 (1/3 τρ.)

Mαρούσι - Παναθηναϊκός
80-78

Αυτό το Μαρούσι δικαιούται να κάνει ακόμη και θεότρελα όνειρα για την πρόκριση του στη φάση των "8" της Ευρωλίγκας. Με μια καταπληκτική εμφάνιση και δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα έριξε στο... καναβάτσο τον Παναθηναϊκό (80-78) και έβαλε... φωτιά σε έναν όμιλο, που ήδη από την πρεμιέρα, αλλά ειδικά μετά τη νίκη της Παρτιζάν επί της Μπαρτσελόνα, μυρίζει πλέον... μπαρούτι! Ένα εξαιρετικό Μαρούσι κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο...
Με αιχμές του δόρατος τους Πελεκάνο και Χόμαν, το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα δημιούργησε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο πολλούς μπελάδες στους "πράσινους", που τα περίμεναν όλα από τον τρομερό και φοβερό Νίκολα Πέκοβιτς. Ο Μαυροβούνιος σέντερ έπαιζε μόνος την άμυνα του Αμαρουσίου και είναι χαρακτηριστικό πως ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 19 πόντους, έχοντας 8/11 δίποντα. Πέρα του Πέκοβιτς όμως δεν υπήρχαν άλλες σταθερές λύσεις στο σκοράρισμα, την ίδια ώρα που οι Πρωταθλητές Ευρώπης αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα και στην άμυνα. Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (21-21) με την αναμέτρηση να συνεχίζεται στο ίδιο μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο.
Ο Παναθηναϊκός πήγε να ξεφύγει στο σκορ δύο λεπτά πριν φτάσουμε στο ημίχρονο (33-38), αλλά ο Λούκας ήταν εκεί για να σημειώσει δύο συνεχόμενα καλάθια και να "μαζέψει" αμέσως τη διαφορά για το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται με 40-37 και τις δύο ομάδες να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη...
Η άμυνα του Παναθηναϊκού λειτούργησε αποτελεσματικά στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου, δέχθηκε μόλις έξι πόντους και με ένα επιμέρους σκορ 13-6 και με τους Σπανούλη, Μπατίστ και Φώτση να ανεβάζουν την απόδοση τους το συγκρότημα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς στο 25ο λεπτό (43-53).
Το Μαρούσι όμως αποδείχθηκε εφτάψυχο και με δύο βόμβες τριών πόντων του Κις, γύρισε το ματς, τρέχοντας σερί 12-2, για να οδηγηθούμε στο 55-55 λίγο πριν από το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, η λήξη του οποίου βρήκε το συγκρότημα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να προηγείται με 57-55.
Ο Πατ Καλάθης με δύο τρίποντα έβαλε... φωτιά στο ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το Μαρούσι να έχει συνολικά 8/14 τρίποντα και να αποκτά το προβάδισμα με 69-65 στο 33ο λεπτό και με 72-66 στο 36ο. Η απάντηση ήρθε από τον Διαμαντίδη, που με τρίποντο μείωσε σε 72-69, 2.5 πριν τη λήξη. Ακολούθησε ένα μπαράζ τριπόντων από τον Κις (75-69) και από τον Νίκολας (75-72), με το Μαρούσι να προηγείται με 79-72 1.30 πριν το φινάλε. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 79-75 και 55’ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σε 79-77. Ακολούθησε λάθος του Αμαρουσίου και ο Μπατίστ κέρδισε φάουλ και δύο βολές 44’’δευτερόλεπτα πριν το δραματικό φινάλε. Ο Αμερικανός ευστόχησε στη μια (79-78), ο Καϊμακόγλου με μια βολή διαμόρφωσε το 80-78, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Νίκολας έκανε λάθος και το Μαρούσι έφτασε σε μια τεράστια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-40, 55-57, 80-78
ΜΑΡΟΥΣΙ (Μπαρτζώκας): Κις 17 (5), Πελεκάνος 10 (2), Μπατής 5 (1), Χόμαν 13, Νάτσφεϊ 2, Μαυροειδής 4, Καλάθης 11 (3), Καϊμακόγλου 8, Λούκας 10.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Σπανούλης 8, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 15, Φώτσης 10 (2), Χάισλιπ 2, Νίκολας 11 (1), Διαμαντίδης 11 (2), Πέκοβιτς 19, Καλάθης.

Φανερά πικραμένος από το τελικό αποτέλεσμα ήταν ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην συνέντευξη Τύπου δηλώνοντας: "Συγχαρητήρια στο Μαρούσι. Έπαιξε εξαιρετικά και τους άξιζε να κερδίσουν. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα αλλά βιαζόμασταν στην συνέχεια κάνοντας λάθη. Φταίω για όλα όσα έγιναν απόψε και στο ματς με την Παρτιζάν".

Με την σειρά του ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ο οποίος έπλεε κυριολεκτικά σε πελάγη ευτυχίας μετά τη μεγάλη νίκη του Αμαρουσίου επί του Παναθηναϊκού, τόνισε: "Πίστευα πως αν ήμασταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος θα πέρναμε και την νίκη όπερ και εγένετο. Συγχαρητήρια σε όλους. Συνεχίζουμε το ταξίδι μας στην Ευρωλίγκα με καλύτερες προοπτικές. Σκεφτόμαστε πλέον το επόμενο παιχνίδι που είναι ο Ολυμπιακός και όχι η Παρτιζάν".
Ήταν να μην μπει το πρώτο!...
Μπορεί ο Μπίλι Κις να πέτυχε 5/7 τρίποντα, όχι έξω από τα 6μ25 αλλά ορισμένα από το… σπίτι του και μάλιστα με συνοδεία (γιατί δεν ήταν πολλά τα αμαρκάριστα σουτ), μπορεί πολλοί απλοί φίλαθλοι (ενδεχομένως και οι αντίπαλοι) να μην περίμεναν τέτοια ευστοχία, στον πάγκο του Αμαρουσίου, όμως, και γνώριζαν, και περίμεναν, και ήταν σίγουροι για τη συνέχεια. Μόλις ο Αμερικανός πέτυχε το πρώτο τρίποντο, στον πάγκο σχεδόν με μια φωνή είπαν όλοι "τώρα δεν σταματά". Κι έτσι έγινε. Ο Κις ήταν ο καταλύτης, καθώς με τους 17 πόντους και τα απίστευτα τρίποντα που σημείωσε "σκότωσε" τον Παναθηναϊκό.